titris

Taikomųjų inovacijų tyrimų ir rezultatų informacinė sistema

Lietuvių

The Applied Innovation Research and Results Information System

English

Thermoseed technologija - veiksminga sėklų patogenų kontrolė, naudojant karštą garą

Sritis
Ekologinis ūkininkavimas, agroaplinkosauga; Augalininkystė
Posritė
Ekologinė sėklininkystė

Pasaulyje nuolat auga tvarių augalininkystės sprendimų poreikis. ThermoSeed – tai inovatyvi, itin veiksminga ir aplinkai draugiška sėklų apdorojimo technologija, kurios pridėtinė vertė patraukli ir sertifikuotos sėklos daugintojams, ir ūkininkams. ThermoSeed technologija sukurta Švedijoje, Upsalos žemės ūkio universitete. Kasmet Švedijoje šia technologija apdorojama per 80 tūkst. t sėklų. Minėta technologija apdorotų sėklų poreikis visame pasaulyje auga, nes jos gali būti naudojamos ir ekologiniuose ūkiuose, ir įprastuose. Technologija grindžiama sėklų dezinfekavimu aukštos temperatūros garais. Jos veiksmingumas jau patikrintas didelio masto įvairių bandymų rezultatais ir tinka naudoti įvairių rūšių augalų sėkloms. Thermoseed technologija naudojama ne tik Švedijos, bet ir Norvegijos, Prancūzijos, JAV, Japonijos ūkininkų kooperatyvuose. 2021 m. ši technologija bus instaliuota Suomijos ir Šveicarijos ūkininkų kooperatyvuose.

Thermoseed technologija yra patraukli žemės ūkio kooperatyvams, sertifikuotos sėklos dauginimo ir paruošimo įmonėms, kurios nori gamyboje diegti inovatyvius, tvarius ir ekonomiškus sprendimus. Verta pažymėti, kad praktikoje taikoma technologija yra ne tik pigesnė nei įprasta sėklų beicavimo (chemija ar natūraliais beicais) technologija. Ji padeda spręsti: organizacinius sėklų įsigijimo klausimus – karštais garais apdorota sėkla yra tinkama naudoti ekologiniuose ūkiuose (jos dažnai trūksta); užtikrina kokybiškos ir švarios nuo patogenų sėklos kiekį šalies viduje – Thermoseed technologija leidžia sutaupyti nuo 5 iki 7 eurų tonai sėklos beicavimo išlaidų. Be to, technologija yra draugiška aplinkai ir nekelia grėsmės darbuotojų sveikatai, nes nenaudojami cheminiai preparatai. Nepanaudotą, garu apdirbtą sėklą galima naudoti be jokių apribojimų ir maistui, ir pašarui. ThermoSeed technologijos įrangos pajėgumas gali siekti 15 t/val. sėklų apdorojimo. Siekiant išsiaiškinti kiekvienos sėklų partijos specifikacijas (užsikrėtimą patogenais) ir optimaliai parinkti kiekvienai partijai tinkamiausią apdorojimo procesą garais, vykdomi išsamūs pirminiai sėklos tyrimai. Švedijoje šias technologijas naudojančių žemės ūkio kooperatyvų duomenimis, apdoroti garais 1 t sėklos kainuoja nuo 38 iki 42 €. 2017 m. Švedijos žemės ūkio mokslų universitetas pripažino ThermoSeed technologiją geriausia žemės ūkio inovacija. Priede pateikiama skaičiuoklė ūkininkams, kuri parodo Thermoseed technologijos konkrečią naudą jo ūkiui ir žemės ūkio kooperatyvui, kaip greitai investicijos į Thermoseed technologiją atsiperka – pateikia serviso palaikymo išlaidų išklotinę.

Techninis išpildymas
9. Sukurto naujo produkto įvertinimas (bandomieji sukurto naujo produkto pavyzdžiai, įvertinti vartotojo ir (arba) užsakovo)

Efektas: Agroaplinkosauginis, Ekonominis, Socialinis, Tvarus ūkininkavimas, Žmonių sveikata

Argumentavimas: Visa sėjai nepanaudota sėkla (įprastai lieka 2-3 %) gali būti naudojama be apribojimų tolimesnėje ūkio veikloje. Thermoseed technologija apdirbtos sėklos daigumas didesnis nuo 7 iki 15 %, o iš tokios sėklos gautas derlius nuo 5 iki 10 %. Thermoseed technologija neturi jokio neigiamo poveikio nei aplinkai, nei su ja dirbantiems žmonėms, nes technologijos eigoje naudojamas tik vanduo ir karštis.

Thermoseed bukletas.pdf
Thermoseed_Excel_skaičiuoklė_LT.xlsx

https://www.thermoseed.se/

Apie inovaciją
  • Metai: 2014
Kontaktinė informacija