titris

Taikomųjų inovacijų tyrimų ir rezultatų informacinė sistema

Lietuvių

The Applied Innovation Research and Results Information System

English

Naujausių simbiotikų įtaka pieninių galvijų sveikatingumui, produktyvumui, antibiotikų vartojimo mažinimui bei ūkio konkurencingumo didinimui

Sritis
Gyvulininkystė
Posritė
Saugi alternatyva gyvulių sveikatingumui ir produktyvumui (simbiotikai).

Intensyviai, gausiai ir dažnai be priežasties ūkiuose naudojant antibiotikus, vystosi atsparesni ligų sukėlėjai ir vaistų poveikis mažėja, todėl kartojasi susirgimai, didinamos antibiotikų dozės. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad bakterijos, turinčios atsparumo antibiotikams genų, yra perduodamos iš gyvulio gyvuliui ir iš gyvulio žmogui. Problema yra didelė, nes mikroorganizmų atsparumas antibiotikams vystosi greičiau, negu išrandami ar sukuriami nauji antimikrobiniai preparatai.

Siekiant mažinti antibiotikų naudojimą ūkiuose, reikia diegti pažangesnes gydymo ir profilaktines priemones, kurios mažintų susirgimų skaičių, o reikalingo gydymo atveju – antibiotikų naudojimą. Viena iš priemonių – į gyvulių racioną įtraukti biotechnologijos produktus – simbiotikus. Tai biologiškai aktyvių organinių medžiagų – probiotikų kartu su prebiotikais – derinys, kuris teigiamai veikia virškinimo ir imunines sistemas, visus virškinamajame trakte esančius mikroorganizmus, todėl turi didelės reikšmės galvijų sveikatingumui ir produktyvumui. Patekę į virškinimo traktą, jie naikina patogeninius mikroorganizmus, neutralizuoja ir kompensuoja sutrikusių organų veiklą, stimuliuoja audinių regeneracinius procesus ir imuninę sistemą. Simbiotiniai preparatai sukurti iš gyvūnų virškinamojo trakto mikroorganizmų. Tai ekologiški produktai, sintetinantys labai svarbias biologiškai aktyvias medžiagas: vitaminus, fermentus, antibiotikus, aminorūgštis. Simbiotikai, lyginant su antibakteriniais cheminiais preparatais, turi pranašumų: nenuodingi, nesukelia šalutinių reakcijų, alergijos, tai optimalus startas jauniems galvijams, nes stiprina imunitetą, stimuliuoja pašarų pasisavinimą, palaiko žarnyno veiklą ir sveikatingumą, mažina acidozės riziką, gerina mikroelementų pasisavinimą ir didina produktyvumą. Kad įsitikintų simbiotikų efektyvumu melžiamų karvių ir veršelių sveikatingumui, produktyvumui ir įvertintų technologijos efektyvumą, LŽŪKT gyvulininkystės konsultantai ir specialistai atliko 8 parodomuosius bandymus pieno ūkiuose, skirtinguose rajonuose: Plungės, Skuodo, Rokiškio, Utenos, Šilutės, Šilalės, Kelmės, Šiaulių. Iš pieninių karvių atrinkta 16 melžiamų karvių ir 16 jų naujagimių veršelių. Iš karvių ir veršelių sudaryta po 2 grupes (kontrolinės ir bandomosios). Bandymo metu gyvuliai laikyti ir šerti vienodomis sąlygomis. Bandomosios grupės šviežiapienės melžiamos karvės (tris mėnesius) su pašaru, o veršeliai – su pienu (du mėnesius) gavo simbiotikų Atlikti pašaro maistingumo tyrimai, nustatyti kraujo biocheminiai, produktyvumo ir pieno kokybės rodikliai, nustatytas imunoglobulino kiekis kraujo serume. Įvertintas pašarų virškinamumo rodiklis, naudojant mėšlo plovimo sietelius. Tirta 4 kartus: 14 d. po apsiveršiavimo, po 1 mėn., po 2 mėn. ir bandymo pabaigoje. Bandymai patvirtino simbiotikų naudą. Išvados ir rekomendacijos pridedamos.

Efektas: Ekonominis, Gyvūnų gerovė, Žmonių sveikata, Agroaplinkosauginis

Argumentavimas: Simbiotikų įtaka gyvūnams: stimuliuoja nespecifinį imunitetą; gerina pašaro maistingųjų medžiagų virškinamumą ir pasisavinimą; skatina veršelių augimą, vystymąsi ir atsparumą. Veršeliai greičiau adaptuojasi prie aukštos energinės vertės pašarų ir nebaltyminių azotinių medžiagų, sumažėja pašarų sąnaudos priesvorio vienetui priaugti, pagerėja veršelių sveikatingumas.

Projekto aprašymas: Projekto pavadinimas: Naujausių simbiotikų įtaka pieninių galvijų sveikatingumui, produktyvumui, antibiotikų vartojimo mažinimui bei ūkio konkurencingumo didinimui. Projekto finansavimo šaltinis – KPP priemonė „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“. Priemonės veiklos sritis – Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai.

Išvados ir rekomendacijos.pdf